Na tomto místě si můžete přečíst odpovědi na otázky, se kterými se setkáváme nejčastěji. Pokud zde nenajdete odpověď na svou otázku, neváhejte nám napsat na email v.nevtipilova@gmail.com nebo volejte na číslo +420 608026583. Hlavní vedoucí Vám ráda odpoví.

Co je to Darovací listina

Darovací listina je nezávazný dokument, který můžete vyplnit a předat nám ho společně s nástupním listem. Pokud po jejím přečtení víte, o co se jedná, budeme rádi, když ji vyplníte a předáte. Pokud nevíte, o co se jedná ale líbí se vám, vyplňte ji také. Pokud se vám z jakéhokoliv důvodu nelíbí, tak ji nevyplňujte.

Mám psát do nástupního listu opravdu všechny „maličkosti“?

Ano! Je pro nás velmi důležité, abychom měli o vašich dětech co nejvíce informací, jak zdravotních, tak i z jiných oblastí, abychom s nimi mohli pracovat opravdu individuálně a jim se na táboře líbilo. Informace jsou přísně důvěrné, k dispozici je má zdravotník, hlavní vedoucí a oddílový vedoucí vašeho dítěte. Pokud tedy víte o jakémkoliv problému či omezení, dejte nám o něm vědět a my přizpůsobíme program tak, aby ho Vaše dítě zvládlo a užilo si ho.

Opravdu musí mít mé dítě s sebou tolik bot?

Ano! Boty jsou velmi důležité - aby vaše dítě mohlo strávit tábor v pohodě a v suchu. Nespoléhejte se na předpověď počasí, nemusí to vždy vyjít. Gumáky nebo pohorky, které nepromoknou jsou opravdu nezbytné. Botasky, které se mohou namočit - dejte jim s sebou opravdu botasky, ne kroksy nebo žabky nebo sandály. Při některých hrách chodíme s dětmi i do potoka a k tomu se kroksy opravdu nehodí. Stejně tak je důležité, aby děti měly jedny pohodlné boty, ve kterých můžou jít na výlet i několik hodin - nemusí to být vyloženě turistické boty, stačí jen dobré botasky, ve kterých mohou jak chodit, tak i běhat při hrách. Na odpolední klid, klidnější činnosti nebo třeba jen na cestu do sprchy jim přibalte sandály (nebo i kroksy), aby si nohy odpočinuly od uzavřených bot.

Měl/a bych dát dítěti s sebou repelent proti hmyzu?

Ne. Repelent jim nedávejte. My máme zásobu našich vlastních a před cestou do lesa děti vždy nastříkáme. Pokud dáte dětem repelent vlastní, většinou to dopadne tak, že s tím stříkají po hmyzu v chatce či po sobě a poté je nutné celou chatku přestěhovat, neboť se tam nedá nadechnout.

Kde a jak bude moje dítě ubytované?

Děti jsou ubytovány v klasických táborových chatkách po čtyřech. V chatce jsou dvoupatrové postele, přičemž děti do osmi let včetně nesmí spát na horních postelích. Kromě postelí mají děti k dispozici skříně na uložení věcí a terásku, na které mohou sušit mokré věci. V chatkách děti tráví odpolední klid a čas určený ke spánku. Mimo tuto dobu probíhá program v areálu tábora nebo mimo něj.

Mohu nějak ovlivnit, s kým bude mé dítě ubytované?

Ano. Pokud si přejete, aby bylo Vaše dítě ubytované s kamarádem (stejného pohlaví!), napište nám tuto informaci do přihlášky, případně emailem a pokusíme se Vám vyhovět. Snažíme se, aby byly děti ubytované podle věku a podle jejich preferencí.

Mohu své dítě na táboře navštívit?

Ne, pokud to není opravdu nutné. Pokud je, tak POUZE PO PŘEDCHOZÍ domluvě s hlavním vedoucím tábora. Nestačí pouze informovat děti, že na tábor přijedete. Tímto opatřením chceme předejít tomu, aby nebyl přerušován program a aby ostatním dětem, které rodiče nenavštíví, nebylo smutno apod. Deset dní bez Vás děti jistě zvládnou a my bychom byli rádi, kdybyste jim umožnili prožít tento čas samostatně, protože se tak děti mohou naučit řešit věci bez vás a třeba i lépe spolupracovat s ostatními. Pokud dítě něco zapomnělo doma, dejte nám vědět co, a my to buď zajistíme, nebo se s vámi domluvíme na konkrétní dobu, kdy mu tuto věc můžete přivést. A konečně i vy si můžete dopřát drahocennou chvíli bez svých dětí, o které bude co nejlépe postaráno!

Může mít dítě na táboře mobilní telefon?

Respektive může, ale telefon musí být po dobu programu vypnutý a uschovaný buď v chatce dítěte, nebo je možnost uložit ho v zamčeném pokoji u hlavního vedoucího. Je to z toho důvodu, že tábor chápeme jako prostor pro děti, ve kterém si mají od technologií odpočinout a soustředit se na program. Neradi vidíme při programu v rukou dětí mobilní telefony s připojením na internet, kde komunikují s virtuálními kamarády místo s těmi na táboře a hrají hry. Pokud Vám děti budou chtít něco sdělit, půjčíme jim buď náš telefon, nebo vám mohou večer nebo v době odpoledního klidu zavolat. Nehledě na to, že jsou mobilní telefony drahá věc a byli bychom neradi, kdyby se na táboře poškodily. Děti, podle našich zkušeností, milují, když jim na tábor pošlete dopis nebo i krátký pohled. Na tábor jezdí pošta pravidelně, ovšem mimo neděli a státní svátky. Adresa tábora je uvedena v sekci kotakty. Letos máme v termínu tábora víkendů i svátku hodně, tak si poštu dobře naplánujte.

Bude mé dítě opravdu potřebovat šátek, karimatku a jiné speciální věci?

Ano! Věřte tomu, že jsme seznam věcí, které dítě na tábor potřebuje, dobře zvážili a mysleli jsme u toho především na pohodlí vašich dětí. Šátek dítě potřebuje na některé hry. Jednu noc budou děti trávit mimo tábor, a proto je nezbytné, aby měly karimatku nebo něco, na čem budou moct spát. Stejně tak je potřeba, aby měly spacák, který má obal a mohou ho alespoň kousek samy nést (cca. půl kilometru).

Kolik peněz mám dát s sebou dítěti jako kapesné?

Děti se obejdou prakticky bez peněz, jídlo a pití je samozřejmě v ceně tábora. V rámci tábora pro děti v poledním klidu otevíráme obchůdek, kde si mohou zakoupit sladkosti a jiné nápoje, než čaj a šťávu, která je jim k dispozici neustále. Výši kapesného doporučujeme do 500 Kč. + třeba ještě něco na výlet.

Jak je zajištěná zdravotní péče o děti?

Na táboře je vyškolená zdravotnice, která absolvovala akreditovaný kurz pro zdravotníky zotavovacích akcí. Zdravotnice se stará o to, aby vaše dítě dostávalo léky, které pravidelně bere, aby děti dodržovaly hygienu, a aby bylo prostředí tábora stále zdravotně nezávadné. Zdravotnice je pro děti neustále k dispozici a děti za ní chodí s problémy, ať už zdravotními nebo si mohou jen popovídat s někým jiným, než se svými vedoucími. Pokud se vyskytne závažnější problém, většinou s dětmi jezdíme do vsetínské nemocnice, ovšem to předem konzultujeme s rodiči, stejně jako v případě nemoci či jiných problémů. Po celou dobu tábora je nám také k dispozici lékař, se kterým může zdravotnice konzultovat své kroky.

Mohu nějak ovlivnit, s kým bude mé dítě v oddíle?

Spíše ne. Snažíme se oddíly vytvořit tak, aby byly vyrovnané a mohly soutěžit mezi sebou. Pokud Vaše dítě jede na tábor s kamarádem a opravdu trváte na tom, aby byly určitě pohromadě, napište nám tuto informaci do přihlášky nebo nám ji (předem!) pošlete mailem. Děti v oddílech tráví přibližně čtvrtinu programu, proto se nemusí bát, že by se nepotkávali se svými kamarády, se kterými v oddíle nebudou.

Dozvím se někde, co se na táboře právě děje?

Dejte sebou dětem pohledy nebo dopisní papír a povzbuďte je, aby vám napsaly. Pokud budete opravdu netrpěliví a nedá vám spát, když nevíte, jak na tom vaše dítě právě je, můžete nám zavolat v době poledního klidu (cca 13.30 – 14.30) a my vám dítě předáme k telefonu. Berte však ohled na to, že program probíhá opravdu intenzivně a nemusíme tedy být vždy u telefonu. Pokud vám telefon nezvedáme, jsme někde s dětmi na programu. Počkejte, zavoláme vám, jak budeme moci. Je také možné, že se nedovoláte, neboť nebudeme mít signál. Nebojte se - pokud vám nevoláme, je vše v pořádku.

Jaká je náplň běžného dne na táboře?

Typický táborový den začíná obvykle v 7.30 rozcvičkou. Po rozcvičce následuje prostor na osobní hygienu.
V 8.00 je snídaně, po které mají děti čas na úklid chatek a přípravu na program.
V 9.00 nejpozději začínáme s dopoledním programem, který je rozdělený na dva bloky rozdělené svačinou. Program probíhá buď v oddílech s oddílovými vedoucími nebo společně formou celotáborové hry, výběrových kroužků nebo sportu.
V 12.30 usedáme společně k obědu, po kterém následuje odpolední klid. Délku odpoledního klidu přizpůsobujeme náročnosti dopoledního programu a počasí. Po dobu odpoledního klidu mohou být děti v chatkách a odpočívat nebo hrát v jídelně stolní hry.
V 15.00, ale většinou dříve, začíná odpolední program, opět dva bloky, mezi kterými je odpočinek a svačina.
V 18.30 večeříme a po večeři se věnujeme méně náročnému programu, který je často výběrový.
Program se může měnit v návaznosti na dějové zvraty v příběhu, který děti v rámci tábora prožívají.

Kdo jsou vedoucí na tomto táboře?

Naši vedoucí absolvovali desítky táborů a jiných společných akcí v Klubu Dlažka. Všichni prošli školením pro vedoucí oddílů dětí a mládeže včetně základů první pomoci. Někteří z nich se dětem věnují i při studiu na vysoké škole, ale nebojte se zástupu „učitelek“. Mezi námi jsou IT odborníci, sociální vědci i fyzikální inženýři, které pojí chuť vymýšlet ve svém volném čase zábavný program pro děti, který vyvrcholí táborem.